low-cost basics
$5 and under
shop all no name®
imperfect shape, perfect taste
Simple Check™ certified
quick and easy dinners
Aisle
Brand
No Name
Deals
Price Reduction
$1,$2,$3,$4,$5
Multi-Buy
PC Optimum Points
Price
$1 and under
$2 and under
$3 and under
$4 and under
$5-$10
$10-$15
$15-$20
$20-$30
$30-$50
Shop Canadian
Prepared in Canada
Dietary & Lifestyle
Whole Grain
High Fibre
Peanut Free Facility
Sourced From Certified Fisheries
Vegetarian
Source of Omega 3
Source of Calcium
Kosher
Lower or Reduced in fat
Sort
Relevance
Price (Low to High)
Price (High to Low)
A-Z (alphabetical)
Newest to Oldest Products
$4.99
907 g, $0.55/100g
$5.99
400 g, $1.50/100g
$4.00
1.65 l, $0.24/100ml
$1.79
106 g, $1.69/100g
$2.29
398 ml, $0.58/100ml
$4.49
400 g, $1.12/100g
170 g, $2.35/100g
$1.50
398 ml, $0.38/100ml
$3.29
250 g, $1.32/100g
$30.00
3 l, $1.00/100ml
$1.29
85 g, $1.52/100g
$5.29
455 ml, $1.16/100ml
$2.50
550 ml, $0.45/100ml
$1.09
200 g, $0.55/100g
500 ml, $0.46/100ml
120 g, $1.49/100g
$7.79
1.36 kg, $0.57/100g
$2.99
1 l, $0.30/100ml
$2.75
340 g, $0.81/100g
5.5 g, $45.45/100g
sale: $1.25, formerly: $1.49
SAVE $0.24
398 ml, $0.31/100ml
$2.79
500 ml, $0.56/100ml
540 ml, $0.33/100ml
1 kg, $0.25/100g
$8.00
5 kg, $0.16/100g
$3.00
900 g, $0.33/100g
600 g, $0.55/100g
sale: $1.75, formerly: $2.00
SAVE $0.25
796 ml, $0.22/100ml
227 g, $1.32/100g
sale: $3.50, formerly: $3.79
SAVE $0.29
796 ml, $0.44/100ml
110 g, $2.27/100g
$1.39
284 ml, $0.49/100ml
398 ml, $0.45/100ml
Out of Stock
100 g, $2.50/100g
70 g, $3.57/100g
454 g, $0.66/100g
250 g, $1.00/100g